Vystupující

Radka MacGregor Pelikánová  

Radka MacGregor Pelikánová vystudovala právo a ekonomiku v EU a USA. Pracovně působila v řadě zemí a disponuje bohatými odbornými zkušenostmi, zejména ohledně práva duševního vlastnictví a práva EU. Jako advokátka je členkou Michigan Bar Association a České advokátní komory a má desetiletou praxi s řízením podniků. Posledních 15 let se především věnuje akademické a publikační činnosti, přičemž řada jejích článků o udržitelnosti, CSR a hodnotách vyšla v předních odborných časopisech.

Její přednáška se bude týkat problematiky přesahu duševního vlastnictví, hodnot, udržitelnosti a společenské odpovědnosti.

Robert Kenyon MacGregor  


Robert Kenyon MacGregor vystudoval ekonomii v USA. Řadu let byl činný v podnikovém managementu, zabýval se dodavatelskými řetězci a působil na realitním trhu. Dále se stal odborníkem na historii USA, spisovatelem i editorem. V posledních 10 letech se zaměřuje na lektorskou činnost a specializuje se na podnikatelskou etiku, obchod a udržitelnost, včetně zkoumání vzájemného propojení různých politik zaměřených na udržitelnost a cílů udržitelného rozvoje (SDGs). Poskytuje odborné analýzy a informace v této oblasti a přispívá do zahraničních časopisů.

Jeho vystoupení se bude týkat vybraných aspektů životního prostředí a jeho ochrany v USA a Evropě.

Jarmila Duháček Šebestová

Jarmila Duháček Šebestová je docentkou na Slezské univerzitě v Opavě, Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné. Je zkušenou výzkumnicí, která se zaměřuje nejen na malé podniky, neziskové organizace a sociální podniky. Podílela se na řadě mezinárodních projektů, včetně IPREG (Innovative Policy Research for Economic Growth) a projektu E-WORLD (International Entrepreneurs Network), a také na projektu COST s názvem Transnational Collaboration on Bullying, Migration and Integration at School Level (CA18115). Je viceprezidentkou Evropské rady pro malé podniky za Českou republiku, kde podporuje výzkumné aktivity v této oblasti.

Jarmila bude na Panelu expertů reprezentovat Slezskou univerzitu.

Gwendolyn Albert 

Gwendolyn Albert je aktivistka bojující za lidská práva. Po obdržení bakalářského titulu v oboru lingvistika na Kalifornské univerzitě v Berkeley ji na pražskou Karlovu univerzitu v roce 1989 přivedlo stipendium Fulbrightovy nadace. Zúčastnila se tak Sametové revoluce coby překladatelka pro Občanské fórum. Jako aktivistka se angažuje v tématech, jako je důstojné uctění památky romských koncentračních táborů, zaručení rovného přístupu romských dětí k běžnému základnímu vzdělání a odškodnění pro násilně sterilizované ženy. Za "dlouhodobou a obětavou obranu lidských práv" jí v srpnu 2020 Výbor pro odškodnění romského holokaustu udělil Cenu za lidskost. V roce 2021 obdržela Cenu za lidská práva Alice G. Masaryka od Velvyslanectví Spojených států amerických v České republice za dlouhodobou obhajobu přístupu ke spravedlnosti a odškodnění obětí nucených sterilizací.

Gwendolyn bude čestným hostem expertního panelu.

Katarzyna Gattnar

Katarzyna Gattnar působí jako lektorka, pořadatelka akcí a umělkyně. Je absolventkou Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity v Karviné a Fakulty umění Ostravské univerzity, propojuje kreativitu se strategickým řízením. Má deset let zkušeností v neziskovém sektoru (m.j. Amnesty International, Fórum 50 %, lidskoprávní filmový festival Jeden svět) a neformálním vzdělávání v Česku i v zahraničí. Podílela se na několika projektech týkajících se rovnosti a ženských práv.

V připravovaném workshopu O ženských právech se můžete těšit na interaktivní kvíz o cestě k rovnoprávnosti u nás a otevřenou diskuzi na žhavé téma "K čemu je feminismus včera a dnes?". Na workshopu budete mít prostor ujasnit si, co je a není feminismus a vyjádřit svůj názor, těšíme se na povídání s vámi.


Elena Gorolová

Elena Gorolová je romská lidskoprávní aktivistka a sociální pracovnice, která se dlouhodobě věnuje osvětě o protiprávních sterilizacích romských žen. Více než 15 let se angažuje v boji za jejich odškodnění od státu. Elena Gorolová působila také v rámci Organizace spojených národů (OSN), kde přispěla k mezinárodním iniciativám a politikám zaměřeným na ochranu lidských práv a rovnost.

Její přednáška se zaměřuje na protiprávní sterilizace romských žen jako porušení lidských práv a diskriminaci. V rámci své prezentace objasní, jak tyto nelegální praktiky představují závažné porušení lidských práv a rovnosti, a přiblíží úsilí o dosažení spravedlnosti a odškodnění pro oběti těchto neetických praktik.

Kellye Hyan McIntosh

Kellye Hyan McIntosh strávila více než 20 let ve Washingtonu, DC, kde se podílela na rozvoji a realizaci úspěšných národních kampaní zaměřených na lidská práva pro děti, seniory, ženy a rodiny. Vedla programy a terénní týmy pro nevládní organizace a úspěšnou kampaň do amerického Senátu.

Během svého 15letého působení v Alliance for Justice pomáhala paní McIntosh vést národní grassroots koaliční úsilí za zajištění spravedlivého a rovného federálního soudního systému v USA. Pracovala na čtyřech nominacích do Nejvyššího soudu USA a desítkách nominací na federální soudy.

V US Student Association organizovala paní McIntosh nepartisánskou kampaň za zvýšení volební účasti, která zaregistrovala téměř 100 000 nových voličů ve věku college.

Paní McIntosh získala školení v přímém akčním organizování na Midwest Academy a od té doby vyškolila tisíce progresivních aktivistů k vedení místních, státních a federálních legislativních kampaní a budování různorodých koalic.

Má titul Master of Arts v oboru Government z John's Hopkins University a titul Bachelor of Arts v oboru Public Policy a Political Economy z Michigan State University. 

.

David Březina 

David Březina, vystudovaný politolog z Univerzity Palackého v Olomouci, působí v současné chvíli v Eurocentru Ostrava, které spadá pod Úřad vlády ČR. K jeho oblastem zájmů patří EU a pak zejména migrační politika a politika životního prostředí. Ve volném čase se věnuje neformálnímu vzdělávání, a to jak v ČR, tak v zahraničí. 

Jeho workshop se bude zabývat migrací se zaměřením na lidská práva. 

Zuzana Hudcová

Zuzana Hudcová je absolventkou magisterského studia Mezinárodního práva na Newcastle University, UK, a magisterského studia Mezinárodní rozvojová a environmentální studia na Univerzitě Palackého v Olomouci. Dlouhodobě působila v UNICEF v Jordánsku a Zambii, kde se zaměřovala na práva dětí, právo na čisté a bezpečné životní prostředí, klimatickou změnu ve vztahu k přístupu k vodě (WASH doména). Na lidskoprávní stránku environmentalistiky přednášela v Zambii či ve Španělsku. 

Ve své přednášce bude mluvit o nově uznaném právu – na čisté a bezpečné životní prostředí ve vztahu ke klimatické změně.

 

Marcel Mahdal

Marcel Mahdal je středoškolský učitel dějepisu na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě a dlouholetý odborník v oblasti historického vzdělávání. Působí jako master teacher konzultant pro Jihokalifornskou univerzitu Shoah Foundation v Los Angeles, kde spravuje Archiv vizuální historie (VHA). Marcel je aktivním členem rady spolku PANT a členem programové rady Centra PANT, kde se podílí na rozvoji vzdělávacích projektů zaměřených na moderní dějiny.

Kromě své pedagogické činnosti je Marcel vedoucím manažerem týmu Europe Direct Ostrava, zastoupení Evropské komise v Moravskoslezském kraji, které usiluje o posílení dialogu mezi občany a Evropskou unií. Je také šéfredaktorem webového portálu www.obcankari.cz, který se věnuje občanskému vzdělávání. V oblasti vzdělávání působí již více než 15 let, přičemž jeho práce zahrnuje také redakční činnost na portálu www.moderni-dejiny.cz.

Silvia Knyblová

Silvia Knyblová absolvovala kurz pracovníka v sociálních službách a téměř celý svůj život zasvětila práci se sociálně znevýhodněnými občany. Pracovala v neziskové organizaci Sdružení Romů Severní Moravy z.s. jako pracovnice agentury v rámci projektu Equal, zaměřeného na boj se všemi formami diskriminace a znevýhodnění na trhu práce. Dále působila jako terénní pracovnice pro Statutární město Karviná, kde se zaměřovala na pomoc lidem z romské komunity v sociálně vyloučené lokalitě. Pro děti z této komunity vedla dokonce taneční kroužek. Před nástupem do práce v neziskové organizaci ROMODROM o.p.s. pracovala opět pro Statutární město Karviná jako asistentka prevence kriminality, kdy se věnovala terénní práci ve vyloučených lokalitách města Karviná.

V současné době působí již více než deset let jako terénní sociální pracovnice v neziskové organizaci ROMODROM o.p.s. v rámci projektu Housing First, zaměřeného na získání a udržení standardního bydlení. Tento projekt podporuje lidi sociálně vyloučené nebo ohrožené sociálním vyloučením při začleňování se zpět do společnosti. Cílem projektu není jen nalezení bydlení, ale především pomoc při vytvoření domova, aby lidé mohli znovu žít plnohodnotný život.

Dominik Plíhal


Dominik Plihal působí čtvrtým rokem jako lokální konzultant v Agentuře pro sociální začleňování, která je součástí Ministerstva pro místní rozvoj ČR. V Ostravě se zaměřuje na koordinaci politiky sociálního začleňování, poskytování projektového poradenství a zprostředkování vzdělávání v této oblasti. Dříve pracoval jako konzultant ve společnosti BeePartner, kde se specializoval na strategický rozvoj územních celků. Dominik vystudoval Management v sociálních službách na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné a nyní studuje psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Je členem spolku Klub Absolvent & Recovery koučové, který sdružuje lidi se zkušeností se závislostí.


Dominik Plihal vystoupí na festivalu lidských práv v Karviné s přednáškou zaměřenou na příčiny a důsledky sociálního vyloučení v České republice, se zvláštním důrazem na Moravskoslezský kraj. Ve své prezentaci se bude věnovat aktuálnímu stavu sociálního vyloučení, identifikaci hlavních bariér a možnostem řešení, které se v praxi osvědčily. Představí také roli a činnost Agentury pro sociální začleňování, která se v tomto směru aktivně angažuje.

 

Tomáš Konečný

Tomáš Konečný vystudoval historii a odborně se zaměřuje na dějiny vědy a techniky a dějiny idejí, v poslední publikaci se zabýval vztahem institucí a inovací v evropských novověkých dějinách. Posledních deset let byl činný ve vedení řady spolků, zaměřujících se na občanské vzdělávání studentů v oblastech fungování demokratických principů.

Nad rámec toho se věnuje otázkám akademické a publikační etiky a socioekonomickými bariérami v českém vysokém školství. Momentálně působí na rektorátu Univerzity Karlovy jako pověřenec pro zájmovou činnost, a dále coby člen etické komise a rady pro rovné příležitosti.

Ve svém přednášce se pokusí nastínit pohled na vývoj myšlenky práva na volené zastoupení v evropských dějinách.


Jana Volná  

Jana Volná vystudovala sociální práci a psychologické poradenství na Ostravské univerzitě a absolvovala výcvik v transformační systemické terapii. Ve své praxi se věnovala tématům personalistiky, vzdělávání a rodinné terapie a posledních 10 let působí v oblasti sociálního bydlení. Jako koordinátor projektu Housing First prosazuje dlouhodobé stabilní bydlení lidí v bytové nouzi ve vlastím bytě s adekvátní cílenou podporou podle vlastních potřeb. Dále se věnuje tématům poradenství a vzdělávání v oblasti bydlení a podílí se na přípravě legislativy podporovaného bydlení. Mottem její práce je: "Když ti někdo věří, dokážeš víc"